AĞVA

Huzurun kıyısında… Ağva

Doğa tutkunlarının henüz yeni yeni keşfettiği, ‘duyulursa bozulur’ kaygısı ile en yakınlarına bile dillendirmekten çekindikleri zamanlardı… işte o zamanlarda keşfetmiştik Ağva’yı.  İstanbul’un yanı başında masalsı bir doğa, nefes kesen dinginlikte bir nehir, olağan dışı bir güzellik ve ilk görüşte aşk.  Karmakarışık duygularla dönmüştük İstanbul’a ama, ruhumuz Ağva’da kalmıştı. Birkaç ay içinde ne yapmış etmiş, nehrin kıyısında küçük bir arazi edinmiş, çadırımızı kurmuş, kanomuzu çekmiştik kıyıya. Sadece bir kaç parça eşya ile birdenbire yerleşivermiştik Ağva’ya… ne varsa geride bırakarak.  

Sahip olduğu mucizevi güzelliklere rağmen bir süreliğine de olsa kem gözlerden kendini gizlemeyi başarmıştı Ağva. Ağva’ya yerleştiğimiz yeni bin yılın ilk yılından itibaren, öncelikle şehirlilerin, ama aynı zamanda yabancı doğa tutkunlarının ilgi odağı haline gelişine tanık olduk birlikte.  Hak ediyordu.. O günlerde, nehrin kıyısında şirin bungalovları ve doğayla bütünleşik sevimli küçük otelleri ile farkındalığı yüksek değer bilen dünyalı gezginlerin ‘gidilmesi gereken yerler’ listelerinde yerini almıştı bile.  

Derken diziler ve televizyonlar keşfetti Ağva’yı, video klipler, reklam filmleri, turizm rehberleri, moda çekimleri, ajanslar, internet siteleri, havadan dronlar ve sanal dünya geldi ardından…. Tabi bir de kaçınılmaz olarak rant girdi işin içine… Şimdilerde Ağva’da bir çiftlik sahibi olmak süslüyor kimilerinin hayallerini. Kimileri ise yakında mega kent ile otobanlarla birleştiğinde sisteme kazandırılacak yeni bir rant kapısının bekçiliğini yapmakla meşgul.

Ağva’nın bakir ve güzel doğası, zaman zaman gereğinden fazla ilginin, plansız yerel turizm politikalarının, politikasızlığın, zaman zaman da yerel yönetimlerin gerçekleştirmekten bıkmadığı uygunsuz projelerin getirdiği olumsuzlukların sancılarını yaşıyor son yıllarda. Yerel yönetimlerin doğanın dilinden anlamayan proje ekipleri, nedendir bilinmez, doğal olanı parçalayıp yok etmek peşinde. Doğanın kaderini belirleyen öngörüsüz çevre politikaları ile Ağva’nın da kaderi belirlenmeye çalışılsa da, şehrin bunaltıcı temposuna kısa bir mola vermek için hala şahane ve tek alternatif olmayı sürdürüyor Ağva….Her şeye rağmen direniyor Ağva .

Ağva’nın Karadeniz’e özgü doğal dokusunu, kokusunu, yağmurunu, doğal çeşitliliğini ve güzelliklerini keşfetmeye hazırsanız eğer, Ağva’nın tartışmasız en doğal mekanında Tranquilla Nehir Evi’nde, misafir edeceğiz sizleri.

Ziyaretinizi, sevginizi ve desteğinizi bekliyoruz.  Sürdürülebilir doğa ve sürdürülebilir turizm için bizimle olun…….!

Tranquilla Nehir Evi

           & Ağva’yı Keşfet Sürdürülebilir Turizm ve Çevre Platformu