MUTFAĞIMIZ

ARADIĞIM LEZZETLER….

Ekibimize bu yıl katılan ahçılarımız Dursun Bey ve Hacer Hanım Tranquilla Nehir Evi mutfağında harikalar yaratmaya devam ediyor. Onlara mutfakta genç kadromuzdan Ayten Hanım eşlik ediyor.

Tranquilla’da güne uzun ve keyifli kahvaltılarla başlanıyor. Tümüyle doğal ürünler ile hazırladığımız kahvaltımızda  peynirlerimiz Manyas ve Küçükkuyu’dan, zeytinlerimiz Ayvalık’tan, balımız Datça’dan, ekmeğimiz kendi fırınımızdan, tereyağımız Kandıra köylerinden temin ediliyor. Taze köy yumurtası, koruk suyu, portakal, nar, mandalina ile hazırlanan taze içecekler, fırından yeni çıkmış poğaçalar, kızarmış köy ekmeğine eşlik eden ev yapımı reçeller mutfağımızdan, yazın domates, biber, marul  ve otlarımız ise bahçeden.

Akşam üstleri hanımların elinden leziz ev yapımı poğaçalar, börekler kurabiyeler eşiliğinde nehir kıyısında çay keyfimize doyum olmuyor.

Akşam yemeğimizde Ege’nin lezzetlerini, Karadeniz’in yerel tatları ile ustaca buluşturan Dursun Ustamız eşi Hacer Hanım ile birlikte Türk Mutfağı’nın özlediğimiz özel tatlarını büyük bir titizlik ve ustalıkla sunuyorlar. Akşam menümüzde sırası ile çorba, en az 4 çeşit olmak üzere günün meze ve zeytinyağlıları, ana yemek seçeneklerimiz ve günün tatlıları yer alıyor.

Bakalım sezonda menümüzde neler var?